Kapat

Telefon Bataryası Doğru Nasıl Şarj Edilir?

Anasayfa Android Telefon Bataryası Doğru Nasıl Şarj Edilir?

Kendi Şarj Aletinden Başkasını Kullanma !

Eğer kendi şarj aletinizi kullanırsanız telefonunuz sabaha kadar şarj olsa bile hiçbir şekilde zarara uğramaz . Bunun nedeni ise akıllı telefonların bataryalarının Lityum-İyon olmasıdır . Bu batarya telefonunuzun şarjı tam olarak dolduktan sonra kendisine gelen akımı otomatik olarak keser . Böylece telefonunuz daha uzun ömürlü olur .

Bataryanızı Bitirene Kadar Kullanmayın !

Akıllı telefonunuzu şarj etmeden önce şarjı sıfırlamamaya dikkat etmelisiniz . Çünkü günümüzde kullanılan Lityum-İyon bataryalar %10-%20 doluluk oranından önce şarj edilmek üzere tasarlanmıştır . Bazı akıllı telefonlar %0’ı gördükten sonra birkaç defa daha şarj edilince dengesizleşir . Bu yüzden pil kritik seviyeye düşmeden önce şarj etmeye özen gösterin.

Telefonun Sıcaklığına Dikkat Edin !

Sıcaklık bataryanıza zarar vermektedir . Yapıları gereği Lityum-İyon bataryalar kendi kendine ısınmaktadırlar . Şarj olurken daha da fazla ısınırlar .

Fakat düşük sıcaklıklarda telefonunuzun bataryasının hızlı boşalmasına neden olmaktadır . Bu yüzden pilleri oda sıcaklığı civarında tutmak bataryanın ömrünü uzatmaktadır .

Akıllı Telefonunu Şarjdayken Kullanmamaya Özen Göster !

Telefonunuz şarj halindeyken kullanmanız doğru değildir . Bunun nedeni ise bir pilin şarj edilerek geçireceği süre bellidir . Yani pilin bir yerde işi bitecek, ömrü dolacaktır . Şarj halindeki bir telefonu çalışmaya zorlar ve bir yandan güç alırken bir yandan tüketirseniz , pilin ömrü kısalır. Bu yüzden telefonunuzu daha uzun vadeli kullanmak istiyorsanız şarjı dolunca kullanmaya çalışın .

24 Saat Şarj Saçmalığı !

Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat şarj etmeniz gerektiği söylenir . Bu tamamen uydurmadır . Eski bataryalarda bile bu süre abartılmaktadır . Modern bataryalarda ise bu süre için 6 saat yeterli olmaktadır .

Popüler Yazılar