Kapat

Cep Telefonu ile Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Anasayfa Mobil Cep Telefonu ile Güzel Fotoğraf Çekme Teknikleri

Akıllı telefonların yüksek teknoloji ile geliştirilmiş bir şekilde yaygınlaşması, amatörlerin bile profesyoneller gibi resimler çekmesini sağlamaktadır. Özelliklede birkaç detaya dikkat ederek, gerçekten çok kaliteli ve güzel resimlerin çekildiğini görebiliyoruz.

Akıllı telefonların kameraları 5 megapiksel çözünülürlükten başlayıp daha yükseğe doğru gitmektedir. Görüntü sabitleyicileri ve led flaşlar ile Akıllı telefonlarla süper fotoğraflar çekmek daha kolay bir hal almaktadır. Son çıkan modellerde diyafram, ISO ve enstantene ayarlarının yapılabilmesi, son derece kaliteli resimler çekilebilmesi için önemli etki sağlamaktadır.

Özellikle bizim dikkat etmemiz gereken şeylere, dikkat ederek bu resimlerin kusursuz olması da mümkün. Örneğin odak noktasını ve netliği kendiniz ayarlamayı seçmelisiniz. Bu kolaylıkla yapabileceğimiz bir işlemdir ve Auto Focus moduna bu işi bırakırsak, her zaman iyi sonuçlar alamayabiliriz. Sık yapılan hatalardan biri ise tek elle çekim yapmaktır.

Net olmayan ve bulanık çıkan resimler istemiyorsak, fotoğraf çekerken iki elimizi kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca dijital zum kullanmaktan kaçınmanız önemlidir. Bu yüzden Megapiksel değerleriniz düşer ve görüntülerde bozulmalar yaşanır. Bu önerilerin dışında dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz.

  • Işığı iyi kullanmaya özen gösterin. Bu sadece cep teflonlarıyla değil, tüm resim çekimleri için önemli bir husustur. Işıklı alanı resim çekerken arkanıza ya da önünüze almaktan kaçınmalısınız. En iyi sonuçlar sağ veya sol taraftan, yani ışık yanlardan geliyorsa alınabilir. Flaş kullanımını tercih etmeyin, sadece çok karanlık ortamlarda kullanın ancak, bu resimler önden ışık alarak arka tarafları karanlık gözüktüğü için iyi sonuç vermeyecektir.
  • Eğer geniş fotoğraflar çekecekseniz panoramik modda çekim yapmanız çok iyi resimler elde etmenizi sağlayabilir.
  • Kirlenmelere karşı fotoğraf çekmeden önce telefonun lensini mutlaka temizleyin. Fakat çizilmemesi için uygun bir bezle temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Fotoğraflarımızı yüksek kalitede çektiğimizden emin olalım, çünkü fotoğrafı bastırmak istersek, düşük kalitede çekilmiş resimler kalitesiz bir görüntü sergileyecektir.
  • Bilmemiz gereken en önemli şey ise, iyi bir fotoğraf sadece kaliteli telefonla değil, sizin bakış açınızla çekilir. Kompozisyona önem vermek kaliteli resimler için gereklidir. Örneğin doğru açı, ışık ve renklerin doğru kullanımı ile Akıllı Telefonlarla Süper Fotoğraflar Çekme hiçte zor olmayacaktır.
  • Titreşim yüzünden fotoğraflarınızın güzel çıkmadığını düşünüyorsanız, zamanlayıcı kullanarak fotoğraf çekmeyi denemelisiniz. Telefonunuzda zamanlayıcı yoksa, telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar mevcut ve isterseniz kolayca indirip kullanabilirsiniz.
  • Çekim yaparken perspektifi değiştirerek fotoğraflar çekmeyi deneyin. Örneğin göz hizasında değil de, yan tutarak ya da yukarıdan veya aşağıdan tutarak çekimler yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede değişik ve çok hoş görüntüler yakalayabilirsiniz.
  • Özellikle gece fotoğraf çekimlerinde, gözlerin kırmızı görünmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bunun sebebi flaş kullanımı ile ilgilidir. Ancak ayarlardan, kırmızı göz modunu açık tutarak bu olayı önlememiz mümkündür.

Bu bilgileri dikkate alarak, akıllı telefonlarla süper fotoğraflar nasıl çekilir, artık tüm arkadaşlarımıza ve çevremize gösterebiliriz.

Yazıyı Oylayın?

Popüler Yazılar